26.12.12

Piparkooginäoga küpsised

Need, kuidas nüüd öeldagi, küpsised, näevad välja kui piparkoogid ja neid tehakse ka nagu piparkooke, aga tegelikult on tegu kakaoküpsistega. Võimalus neile, kes näiteks piparkoogimaitseinet ei talu või lihtsalt ei taha.

3 dl Mark&Spenceri gluteenivaba jahu*
0,8 dl tapiokitärklist
0,8 dl kakaopulbrit
1,5 tl küpsetuspulbrit
1,25 tl guaarkummi
0,5 tl meresoola
1,2 dl roosuhkrut
2 muna
1 dl vett
2 spl päevalilleõli

Sega kokku jahud ja suhkur. Teises kausis klopi lahti munad, lisa vesi ja õli. Sega vedel segu jahule ja sõtku tainas läbi. Tainast saab kohe kasutada, lahti rullida ja piparkoogivormidega kujundid teha. Küpseta ahjus u 180 kraadi juures tunde järgi u 15-20 minutit. Peale ahjust võtmist pintselda nt vahtrasiirupiga, siis on küpsised kenad ja läikivad. Soovi korral kaunista ka glasuuriga.



* M&S jahu asemel kasuta 2 dl riisijahu + 1 dl kartulitärklist


Krõbedad piparkoogid

See on nüüd üks minu vanemaid retsepte. Pole ammu sedamoodi piparkooke teinud, aga lahkelt retsepti ikka jagan.

100 g palmirasva
1,25 dl fruktoosi
1,5 spl kakaod
0,75 dl vahtrasiirupit
2,5 tl piparkoogimaitseainet
1 muna
0,5 tl meresoola
5 dl riisijahu


Panna potti palmirasv, omavahel segatud fruktoos ja kakao, siirup ning maitseained. Sulatada pidevalt segades ja lasta seejärel korraks keema tõusta. Tõsta pott pliidilt ning lasta segu jahtuda, misjärel vahustada mikseriga kohevaks. Seejärel vahustada sisse toasoe muna. Edasi tuleb segada  jahu sisse sool ning see omakorda segada mikseriga tainasegamisotsikuid kasutades osade kaupa ülejäänud segu hulka, seejuures ei tohiks tainast pärast jahu lisamist väga palju segada. Tuleks jälgida, et tainas jääks üsna vedel (mitte nagu traditsiooniline muretaigen, mida saab palliks veeretada), mistõttu päris 5 dl jahu ei pruugigi kuluda. Ühtlaseks segatud tainas valada kilekotti, mis on näiteks plastkarpi pandud ja hoida vähemalt järgmise päevani külmkapis. Tainas rullida jahusel pinnal õhukeseks, kasutada tavalisi piparkoogi vorme, panna küpsetuspaberiga ahjuplaadile ning küpsetada 175 kraadi juures u 10 minutit. Peale ahjust väljavõtmist on piparkoogid pehmed, kuid jahtudes muutuvad kõvaks. Jahtumiseks tõsta kuumalt plaadilt tasasele alusele.

Sellest kogusest saab u 2,5 ahjuplaaditäit piparkooke (sõltub sellest kui õhukeseks tainas rullida).

9.12.12

Pähklipiparkoogid

Need on nüüd hoopis teistmoodi piparkoogid nii näolt kui teolt, aga see-eest võidab kiirus. Ei pea midagi sulatama, ei pea ootama, ei pea rullima, tainas kokku segada ja kohe ahju.

180 g jahvatatud pähkleid
1 spl kartulitärklist
2 spl kakaod
1 spl tumedat siirupit
1 tl küpsetuspulbrit
2 tl piparkoogimaitseainet
3 muna
1 dl roosuhkrut

Eralda munad ja vahusta munavalged. Seejärel vahusta munakollased suhkruga. Sega kokku kõik kuivained, lisa munakollasesegu ja kõige lõpuks munavalge. Lase tordipritsist ahjuplaadile pulgakesed, jäta kerkimiseks parajad vahed. Küpseta 180-kraadises ahjus u 10-15 minutit.


2.12.12

Mandlikeelekesed

Vaja oli teha kiiresti mingisuguseid küpsiseid materjalist, mis kodus kindlasti olemas ja mis oleks lihtne ja valmiks ka kiiresti. Saidki täiesti tavalised keelekesed. Olgu, väljanägemiselt oleks võinud teha piklikud, aga teie tehke, ma ka järgmine kord teen õige kujuga. Aga maitse on OK.

200 g mandlilaaste (jahvatada)
1 spl kartulitärklist
1 tl küpsetuspulbrit
3 muna
1 dl roosuhkrut
1 tl vaniljeekstrakti

Jahvata mandlilaastud või kasuta mandlijahu ja sega selle sisse kartulitärklis ja küpsetuspulber. Eralda munavalged kollastest, vahusta kõigepealt munavalged, seejärel teies kausis munakollased suhkruga. Lisa mandlijahule kõigepealt munakollased ja kõige lõpuks munavalge. Sega ühtlaseks. Kasuta pannile panemiseks tordipritsi, auguga kilekotti või tõsta pisikesed kuhjakesed lusikaga. Küpseta 180 kraadi juures 15-20 minutit. Jahtudes tahenevad. Sellest kogusest saab 2 suurt ahjuplaaditäit küpsiseid.